Polityka Ochrony Dzieci i młodzieży w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej wersja skrócona

Dokument ten powstał, aby chronić dzieci i młodzież przed krzywdzeniem. Zawiera zasady i reguły postępowania, zapewniające dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo. Pokazuje, jak reagować, kiedy jesteś świadkiem przemocy lub doświadczasz jej ze strony rówieśników, pracowników szkoły, członków rodziny lub innych osób.

W Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej pracuje kadra, która wciąż się szkoli, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży. Jej zadaniem jest wspieranie, oferowanie specjalistycznej pomocy, a w razie potrzeby współpraca z innymi instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży.

Pracownicy zwracają się do dziecka po imieniu, adekwatnie do jego wieku, bez zbędnych zdrobnień, epitetów. Niedozwolone jest posługiwanie się jedynie nazwiskiem dziecka. Pracownikowi placówki nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.

Małoletni mają prawo zdecydować czy ich wizerunek zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie użyty.

Pracownicy poradni prowadzą dialog adekwatnie do wieku i sytuacji dzieci i młodzieży, zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy ich krzywdzenia.

  • Jeżeli rodzice są osobami podejrzanymi o stosowanie przemocy, pedagog/psycholog/logopeda/ z placówki przeprowadza z nimi rozmowę na temat konsekwencji stosowania przemocy wobec dziecka oraz informuje o obowiązkach prawnych poradni tj. o wszczęciu procedury Niebieskiej Karty, a w wypadku popełnienia przestępstwa, o zgłoszeniu sprawy do prokuratury oraz Sądu Rodzinnego i Nieletnich,
  • Pracownicy poradni informują o zdarzeniu lub swoich podejrzeniach co do krzywdzenia małoletniego dyrektora placówki,
  • Sporządzają notatkę służbową opisującą zdarzenie, w szczególności przyczynę wystąpienia podejrzenia o krzywdzeniu małoletniego,
  • Wzywają pogotowie, jeżeli wystąpiło poważne uszkodzenie ciała małoletniego lub jego stan psychiczny zagraża jego bezpieczeństwu.

Pamiętaj!

Nikt nie może Cię krzywdzić – zarówno dorosły (rodzic, opiekun, sąsiad, nauczyciel, inny dorosły np. wujek, babcia, dziadek, czy ktokolwiek), jak i inne dziecko (koleżanka, kolega, brat, siostra, nieznajome dziecko).

Nie wolno Cię krzywdzić w domu, w szkole ani w jakimkolwiek innym miejscu.

Ty również nie możesz krzywdzić rówieśników ani nikogo innego.

Pamiętaj !, że nikt nie może Cię przytulać, dotykać i głaskać bez Twojej zgody. Nikomu nie wolno zachęcać Cię do rozbierania się, do oglądania, dotykania czyichś miejsc intymnych, do oglądania zdjęć i filmów z nagimi osobami. Nikt nie może dotykać twoich miejsc intymnych.

Pamiętaj ! nikt nie ma prawa naruszać Twojej intymności, dotykać Cię w sposób, który przekracza granicę właściwego zachowania.

Pamiętaj  ! nikt nie ma prawa robić Ci zdjęć ani nagrywać Twojego wizerunku, jeśli Ty tego nie chcesz lub czujesz się w tej sytuacji niekomfortowo.

Jeśli jesteś świadkiem wydarzenia lub czujesz się krzywdzony na terenie poradni,
w domu lub innym miejscu – powiedz nam o tym. Zawsze wysłucha Cię Twój terapeuta, każdy inny nauczyciel, pedagog, psycholog.

INTERNET JEST FAJNY, ALE UWAŻAJ !

  • nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy,
  • dbaj o nierozpowszechnianie swojego wizerunku. W przypadku publikacji zdjęć w sieci należy zadbać, aby dostęp do nich miały wyłącznie osoby znajome. Nie udostępniaj zdjęć nieznajomym, w szczególności zdjęć intymnych czy w niepełnym ubraniu,
  • poinformuj rodziców lub wychowawcę, pracownika poradni o każdym przypadku, gdy napotkasz w sieci na treści, które wydają się nielegalne, czy w jakikolwiek sposób wywołują niepokój,
  • Jeżeli otrzymasz propozycje spotkania od internetowych znajomych, zawsze informuj o tym: rodziców, wychowawcę, pracownika poradni,
  • nie atakuj nikogo w sieci, niezależnie od tego, jakie zdanie on wyraża. Nie pokazuj agresji, nie stosuj gróźb,
  • nie jest zalecane korzystanie z sieci, komputera, smartfona przez zbyt długi czas, bo to może zaszkodzić Twojemu zdrowiu,
  • pamiętaj! że im dłużej korzystasz z sieci, tym mniej rozmawiasz ze znajomymi twarzą w twarz a takie kontakty są najbardziej wartościowe,
  • jeżeli otrzymasz w Internecie obrazki/słowa lub inne informacje, których nie znasz i nie rozumiesz, natychmiast powiedz o tym osobie dorosłej.

BEZPIECZNE RELACJE TO KLUCZ!

Bądź wsparciem dla swoich kolegów i koleżanek. Czasami Tobie ufają najbardziej.

  • zachowujemy dobre maniery i szanujemy przestrzeń innych, odzywamy się do siebie z szacunkiem,
  • nie używamy przemocy słownej i fizycznej.

 Jeśli widzisz że ktoś jest krzywdzony, powiedz dorosłemu!

 Jeśli czujesz się zagrożony, natychmiast szukaj pomocy!

TELEFONY ZAUFANIA

 

116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 12 12 dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka

22 668 70 00 oraz 116 123 ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy
w rodzinie ,,niebieska linia” instytutu psychologii zdrowia

800 120 226 Policyjny telefon zaufania

800 120 002 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ,,Niebieska Linia”

22 628 52 22 Telefon zaufania dla osób o odmiennej orientacji seksualnej

19 288 Telefon Zaufania

(22) 668 70 00 oraz 116 123 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy
w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia

800 120 148 Anonimowa Policyjna Linia Specjalna „Zatrzymaj Przemoc”

Plik:

Polityka Ochrony Dzieci i młodzieży w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Lubaczowie WS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *